Yükleniyor...

Yangın Algılama Ve İhbar Sistemleri

Yangın Algılama Ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama sistemleri adresli ve konvansiyonel olarak iki kategori bulunmaktadır.

Yangın Algılama Ve İhbar Sistemleri
Yangın Algılama Ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama sistemleri, binalarda oluşan yangınların başlangıç aşamasından itibaren yangını algılayarak binada bulunanların tahliyesini sağlamak, gerekli tedbirleri alabilmek ve gerekli kurumlara (İtfaiye vb.) bilgi aktarmak üzere kurulan elektronik parçalardan oluşan erken uyarı sistemleridir.

Genel olarak sistemin çalışma prensibi ; yangın algılama sistemi yapılacak alana göre tercih edilen duman, ısı, alev dedektörlerinden gelen elektriksel veriyi panele sinyal olarak iletip alarm verir, panel de bulunan telefon arayıcı modül ile de hem bina sahibi hem de itfaiye gibi birimlere haber ileten bir sistemdir.

Yangın algılama sistemleri yangın durumunda erken uyarı sağlayarak yangının kontrol edilemez hale gelmeden farkedilmesini sağlar. yangın algılama sisteminin kurulacağı yapı yada alana göre farklı dedektör tipleri seçilmektedir. Örneğin fabrikalarda, çok katlı binalarda ve açık alanlarda farklı tipte algılama sensörleri seçilir.

İstisnasız her yerde yangın riski olduğundan Yaşadığımız her alanda bu sistemlere ihtiyaç duymaktayız.

Sunduğumuz Hizmetler
  • ADRESLİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ
    Adresli yangın algılama sistemlerinde noktasal algılama yapılmaktadır. Tüm dedektörlerin ayrı bir adresi bulunmaktadır. bu sayede alarmın nereden geldiği noktasal olarak öğrenilmektedir.
  • KONVANSİYONEL YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ
    Bölgesel sistem olarak da adlandıran bu sistemde belirlenen bölgeye bağlanacak çok sayıda dedektör tek bir çift kablo üzerinden alarm paneline bağlanır. Yangın olayını bölgesel olarak tanımlar ve ihbar eder.
  • HAVA ÖRNEKLEMELİ YANGIN ALGILAMA VE KONTROL SİSTEMLERİ
    Hava örnekleme borusu üzerindeki deliklerden fan yardımıyla çekilen hava, bir filtreden geçirilir. Böylece yanlış alarma sebebiyet verebilecek toz vb. cisimlerin, algılama hücresi içersine girmesine izin verilmez.