Yükleniyor...

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

FM200 HFC227 ea GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Kimyasal söndürme gazlarının en bilineni HFC227 ea Fm200 dür. Deşarj süreleri kısadır ve yangını hızlı söndürürler (10-15 sn.). Özellikle katı ve elektronik malzeme yangınlarının söndürülmesinde tercih edilir.

FM200 HFC227 ea GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Kimyasal söndürme gazlarının en yaygını olan ve FM200 olarak telaffuz edilen sistemde kullanılan gazın adı heptafluoropropane ‘dir. Özellikle elektronik malzemelerin yangından korunma ve söndürülmesinde tercih edilir. Kokusuz, renksiz, kimyasal olarak asal ve temiz bir gaz olup herhangi bir toksik etkisi bulunmamaktadır. Deşarj süresi hızlı ve yangını 10-15 saniye kadar kısa bir sürede bertaraf eder. İnsan sağlına zararlı değildir ve HFC 227ea ozon tabakasına zarar vermez. 

  • Mevcut cihazlarla etkileşime girmez.
  • Tamamen buharlaştığı için boşalım sonrası artık kalmaz.

FM200 ün elektriksel iletkenliği bulunmamaktadır. Algılama ile 10 saniye içerisinde gazın tamamı söndürme alanına deşarj olur ve deşarjın tamamlanmasından itibaren en geç 15 saniye içerisinde yangın söndürülür. Deşarj esnasında önemli bir sıcak düşüşü görülmez.

Fm 200 söndürme sistemi çalışma prensibi ; söndürme yapılacak herhangi bir server odasında asma tavan , yükseltilmiş döşeme ve oda ölçüleri alınarak mühendislerimiz tarafından hidrolik hesaplamaları yapılır. Yapılan hesaplama ile odada söndürme için kullanılacak fm 200 gaz miktarı hesaplanır. Odadaki Oksijen seviyesinin belirli bir seviyenin altına düşerecek kadar gaz kullanılarak söndürme sağlanır.

FM 200 kullanım yerleri ; Server odaları, Güç aktarım odaları, jeneratör güç setleri, motor odaları, kayıt odaları, kablo ve tesisat galerileri, Elektrik dağıtım odaları/merkezleri, Bilgisayar odaları, Boyama kabinleri, Telekomünikasyon merkezleri, kimya laboratuarları, banka kasaları vb.