Yükleniyor...

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Sistemlere göre belirlenen gaz türlerinden(FM200- NOVEC 1230- CO2) oluşan yangın söndürme ve kontrol sistemleridir.

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri
Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik gazlı yangın söndürme sistemlerinde temiz gazlar (FM200- NOVEC 1230- CO2) kullanılmaktadır. Bu sistemler söndürme sonrasında söndürdüğü alandaki cihazlara herhangi bir zarar vermezler ve kalıntı bırakmazlar.

Kuru kimyevi tozlu yada köpüklü sistemler yangını söndürdükten sonra ciddi miktarda kalıntı bırakır yada söndürdüğü mahaldeki diğer elektronik cihazlara zarar verir bu nedenle maddi yönden pahalı yada kullanım dışı kalması durumunda ciddi sıkıntı doğuracak sistemlerin bulunduğu odaların yangından korunmasında temiz gazlı sistemler kullanılır. bu sistemler yangını söndürdükten sonra herhangi bir kalıntı bırakmaz ve diğer cihazlara da herhangi bir zarar vermez. 

Temiz gazların da çeşitleri bulunmaktadır. korunacak alanın çeşidine ve içerisinde insan olup olmamasına göre kullanılacak gaz seçimi yapılır. İnsan bulunmayan ortamlarda Co2 (karbondioksit) gazlı yangın söndürme sistemleri tercih edilirken insan bulunan ortamlarda karbondioksit gazının zehirleyici etkisinden dolayı Fm200 (HFC227ea) yada NOVEC gazı kullanılır.

Sunduğumuz Hizmetler
  • FM200 HFC227 ea GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ
    Kimyasal söndürme gazlarının en bilineni HFC227 ea Fm200 dür. Deşarj süreleri kısadır ve yangını hızlı söndürürler (10-15 sn.). Özellikle katı ve elektronik malzeme yangınlarının söndürülmesinde tercih edilir.
  • Co2 / KARBONDİOKSİT GAZLI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ
    Diğer söndürme gazları gibi renksiz ve kokusuzdur. Oksijeni boğarak yangını söndürdüğü için insanların bulunduğu ortamlarda kullanılamazlar. Dolum maliyeti düşük olduğundan yaygın bir kullanım alanı vardır.
  • NOVEC 1230 GAZLI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ
    Halon 1301 gazının yasaklanmasından sonra Fm 200 e alternatif çevre dostu, söndürücü olarak lider olan gazlı yangın söndürme sistemidir.