Yükleniyor...

Yangın Algılama Ve İhbar (Alarm) Sistemleri

Yangın Algılama Ve İhbar (Alarm) Sistemleri

Yangın algılama ve Yangın alarm sistemleri adresli ve konvansiyonel olarak iki kategori bulunmaktadır.

Yangın Algılama Ve İhbar (Alarm) Sistemleri
Yangın Algılama Ve İhbar (Alarm) Sistemleri

Yangın algılama veya Yangın alarm sistemleri binalarda oluşan yangınların başlangıç aşamasından itibaren yangını duman dedektörü. ısı dedektörü veya alev dedektörü gibi dedektörler vasıtası ile yangını duman, ısı, alev gibi belirtileri sayesinde algılayarak binada bulunanların tahliyesini sağlamak, gerekli tedbirleri alabilmek ve gerekli kurumlara (İtfaiye vb.) bilgi aktarmak üzere kurulan elektronik parçalardan oluşan erken uyarı (Yangın alarm) sistemleridir.

Genel olarak sistemin çalışma prensibi ; yangın algılama sistemi yapılacak alana göre tercih edilen duman dedektörü, ısı dedektörü ve alev dedektörlerinden gelen elektriksel veriyi yangın algılama paneline sinyal olarak iletip Yangın alarmı verir, panel de bulunan telefon arayıcı (telefon arama) modülü ile de hem bina sahibi hem de itfaiye gibi birimlere haber ileten bir sistemdir.

Yangın algılama ve Yangın alarm sistemleri yangın durumunda duman dedektörleri, ısı dedektörleri veya alev dedektörleri ile erken uyarı sağlayarak yangının kontrol edilemez hale gelmeden farkedilmesini sağlar. yangın algılama sisteminin kurulacağı yapı yada alana göre farklı dedektör tipleri seçilmektedir. Örneğin fabrikalarda, çok katlı binalarda ve açık alanlarda farklı tipte algılama sensörleri seçilir.

Bu sensörler;

Duman dedektörleri                  : dumanı algılarlar

Isı dedektörleri                          : Isının derecesini yada artış hızını algılar

Alev dedektörleri                       : Alevi algılar

Beam (Işın) dedektörleri           : Dumanı algılarlar

Lineer dedektörler                     : Isıyı algılarlar

 

İstisnasız her yerde yangın riski olduğundan Yaşadığımız her alanda Yangın algılama ve yangın alarm sistemlerine ihtiyaç duymaktayız.

Sunduğumuz Hizmetler
  • ADRESLİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ
    Adresli yangın algılama sistemlerinde noktasal algılama yapılmaktadır. Tüm dedektörlerin ayrı bir adresi bulunmaktadır. bu sayede alarmın nereden geldiği noktasal olarak öğrenilmektedir.
  • KONVANSİYONEL YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ
    Bölgesel sistem olarak da adlandıran bu sistemde belirlenen bölgeye bağlanacak çok sayıda dedektör tek bir çift kablo üzerinden alarm paneline bağlanır. Yangın olayını bölgesel olarak tanımlar ve ihbar eder.
  • HAVA ÖRNEKLEMELİ YANGIN ALGILAMA VE KONTROL SİSTEMLERİ
    Hava örnekleme borusu üzerindeki deliklerden fan yardımıyla çekilen hava, bir filtreden geçirilir. Böylece yanlış alarma sebebiyet verebilecek toz vb. cisimlerin, algılama hücresi içersine girmesine izin verilmez.