Yükleniyor...

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

NOVEC 1230 GAZLI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

Halon 1301 gazının yasaklanmasından sonra Fm 200 e alternatif çevre dostu, söndürücü olarak lider olan gazlı yangın söndürme sistemidir.

NOVEC 1230 GAZLI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

Halon 1301 gazının yasaklanmasından sonra Fm 200 e alternatif çevre dostu, söndürücü olarak lider olan gaz çeşididir.  Ozan tabakasına zarar vermeyen bu gaz atmosferde sadece 5 gün gibi kısa bir sürede kaybolmaktadır. Novec 1230 gazı FM 200 gazının aksine ortamdaki oksijeni boğarak değil soğutma sağlayarak yangını söndürme işlemini gerçekleştirir.

Novec 1230 renksiz ve kokusuz bir yapıya sahip olup, normal şartlarda havanın 11 katı yoğunluğa sahiptir. Sistem aktive olduğunda buhar şeklinde ve  10 saniyeden az bir sürede ortamı soğutarak söndürmeyi sağlar.

Novec 1230 söndürme sistemi kurulacak olan alanda ; odanın en, boy, yükseklik, asma tavan, yükseltilmiş döşeme ölçüleri alınarak hidrolik hesaplamalar yapılır. Yapılan hesap ile söndürme yapılacak olan bölgenin ne kadar Novec 1230 gaz kullanılacağı hesaplanmış olur. Buna göre kullanılacak gaz miktarı uygun silindirde basınçlandırılır. Uygulama alanında kurulan algıla sistemi ve silindire bağlı bir tahliye sistemi ile Novec 1230 söndürme sistemi tecrübeli teknik ekip tarafından kurularak sistem devreye alınır.

Novec 1230 uygulama alanları ;  Data merkezleri, Server odaları, Telekomünikasyon Tesisleri, Ups odaları, Tibbi tesisler vb.